Připravte se na daně už teď, dokud je ještě čas

Už jste začali přemýšlet nad tím, kolik budete muset zaplatit na daních? Teď je ideální čas udělat si předběžný propočet. Zabere vám to jen chvilku a vyhnete se díky tomu nemilému překvapení, až budete vyplňovat daňové přiznání. Já překvapení nemám ráda, proto doporučuji připravit se včas, dokud s tím jde ještě něco udělat. Týden před termínem podání daňového přiznání už se toho moc vymyslet nedá.

Jak na to? Záleží na tom, zda výdaje stanovujete procentem nebo používáte skutečné výdaje.

varianta a) POUŽÍVÁTE VÝDAJE PROCENTEM

1) Sečtěte všechny vaše vystavené faktury od začátku roku do konce září. Pokud používáte nějaký šikovný fakturační program (iDoklad, Fakturoid), najdete tuto celkovou částku v přehledu.

2) Odhadněte, kolik ještě vyfakturujete do konce roku, tedy za následující tři měsíce. Uznávám, není to vždy lehké, ale vezměte to jako hru. Cílem není určit přesnou částku (né každý má doma křišťálovou kouli, že :-)), ale za pomoci všech aktuálně dostupných informací zkuste odhadnout co nejvíc reálný výsledek. Samozřejmě kdo chce, může si spočítat také optimistickou a pesimistickou variantu.

PAR TIPŮ, KTERÉ VÁM MOHOU POMOCI:

  • Pokud každý měsíc fakturujete služby za stejnou paušální částku, pak se jistě dostanete na velmi přesnou částku.
  • Jestli vůbec netušíte, jak své budoucí příjmy odhadnout, použijte průměr – celkovou fakturovanou částku vydělte počtem měsíců podnikání a dostanete průměrný měsíční příjem.
  • Vezměte v úvahu, jak vaše podnikání ovlivňuje roční období. Očekáváte na Vánoce vyšší příjmy? Nebo se naopak chystáte celý prosinec vůbec nepracovat?
  • V případě, že s podnikáním teprve začínáte, zkuste si udělat jednoduchou tabulku příjmů za každý měsíc. Možná pouhým okem zjistíte, že s každým dalším měsícem se vaše příjmy zvýšily o 10 nebo 20 % (nebo i víc :-)).

3) Vypočítejte výdaje pomocí procentem z příjmů. Celkové roční příjmy už máte odhadnuté, z této částky spočítejte příslušné procento výdajů (nejčastěji je to 60 %).

4) Jednoduchým propočtem příjmy minus výdaje zjistíte váš zisk.

5) Vypočítejte daň. Vezměte zisk, vynásobte ho 15 % a dostanete orientační částku daně. Pro jistotu to ještě jednou zopakuji – je to ORIENTAČNÍ ČÁSTKA.

Příklad:
1) Od ledna do září jste prodali služby za 320.000.
2) Váš průměrný měsíční příjem je cca 35.500 (320.000/9 = 35.555).
Odhad příjmů do konce roku pomocí průměru: 320.000 + (3 x 35.500) = 426.500
Na Vánoce očekáváte dvojnásobný příjem, přičtěte tedy ještě dalších 35.500 => 426.500 + 35.500 = 462.000 … toto je výsledná odhadovaná částka příjmů
3) Výdaje procentem (60 %): 462.000 x 60 % = 277.200
4) Zisk: 462.000 – 277.200 = 184.800
5) Daň: 184.800 x 15 % = 27.720

Tak co, jak jste spokojeni s výslednou částkou daně? Je to moc? Pak vás zkusím trochu uklidnit. Je několik možností, jak tuto částku snížit. Jsou to například slevy na dani a odčitatelné položky. Přesný postup, jak je použít, najdete v mém eBooku Sám sobě účetním.

varianta B) POUŽÍVÁTE SKUTEČNÉ VÝDAJE

V tomto případě postupujete úplně stejně jako u předchozí varianty, kromě bodu 3). Zde je nutné odhadnout také vaše výdaje.

  • Vezměte v úvahu všechny pravidelné položky (například nájemné, reklama, různé poplatky a provize, odpisy…).
  • Vzpomeňte si, jaké jednorázové platby budete muset do konce roku ještě zaplatit (servis auta, pojištění).
  • Plánujete pořízení nějakého majetku (počítač, mobil…)?
  • A co takové reklamní předměty?
  • Pokud podnikáte více než rok, podívejte se do loňského účetnictví, jaké platby proběhly.

Nyní všechny tyto výdaje sečtěte a dále pokračujte bodem 4).

Uplatňování skutečných výdajů je sice evidenčně náročnější, ale oproti výdajům stanovených procentem má jednu obrovskou výhodu – je zde možnost optimalizovat zisk a tím pádem i daň z příjmů. Zajímají vás tyto možnosti optimalizace? Objednejte si konzultaci a spolu probereme ten nejvýhodnější způsob přesně pro vás.

Stále váháte, zda se předběžnému propočtu vůbec věnovat? Svým klientům připravuji tyto přehledy pravidelně každý rok a nemůžou si vynachválit, že díky tomu mají své daně pod kontrolou. Věřím, že když se do toho pustíte také, bude se vám mnohem lépe spát.

"Specializuji se na účetnictví a daně. Ráda pomáhám začínajícím podnikatelům zorientovat se v povinnostech vůči státu a učím je vést přehledné účetnictví, aby mohli být v klidu, že mají své daně v pořádku a pod kontrolou." Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou online kurzu Měj své účetnictví v pořádku, kde učím, jak si vést účetnictví snadno a bez stresu.