3 rady k vyplnění daňového přiznání

Chystáte se vyplňovat své první přiznání k dani z příjmu? Za svoji praxi jsem připravila mnoho svých přiznání, rok od roku je to pro mě snazší a jde mi to lépe od ruky. A i když se každý rok objeví nějaká nová situace, se kterou jsem se ještě nesetkala, beru to jako výzvu. Jako úžasnou příležitost naučit se něco nového a zase se posunout o kus vpřed.

Ale když si vzpomenu na svoje začátky, docela se divím, že jsem v té době od účetnictví a daní neutekla. :) Jen jsem tak trochu tušila, co všechno musím do přiznání napsat, ale strašně dlouho mi trvalo, než jsem se ve všech těch kolonkách, oddílech a povinných přílohách zorientovala. A ten obrovský strach, jestli vyplňuji správná čísla do správných kolonek, a jestli ta výsledná daň je v pořádku, ten nikomu nepřeji.

A tak jsem musela usednout a dlouhé hodiny a dny studovat, hledat, ptát se a zjišťovat, jak to má být správně. Pořád jsem si nebyla úplně jistá, ale termín odeslání se blížil a nezbývalo než přiznání poslat a doufat, že bude bez chyby. A víte co? Z finančního úřadu se během následujícího měsíce nikdo neozval, což znamenalo, že je v pořádku. A mně konečně spadl obrovský kámen ze srdce.

Uběhl rok, opět nastalo období daňových přiznání a mně se zase sevřel žaludek. Naštěstí jen na chvíli, spoustu věcí jsem sice za ten rok zapomněla, ale stačilo vzít si k ruce loňské podklady a hned se mi začaly vybavovat potřebné informace. I když pořád to pro mě byla stresová záležitost. Některá čísla se od minulého roku změnila.

Mám ráda ve věcech určitý systém a řád, jsem milovnice všelijakých tabulek, díky kterým mám okamžitý přehled. A úplně nejraději mám odškrtávání hotových úkolů. Takže jsem tyto moje drobné neškodné úchylky využila a připravila přehledný seznam. Do seznamu jsem si zapsala úplně všechny informace, které se týkaly daňového přiznání, včetně mých podrobných poznámek a výpočtů.

Opět následoval stejný scénář – zjišťování správných informací, odeslání přiznání těsně před koncem termínu a čekání na případný telefonát z finančního úřadu. A ten se tentokrát opravdu konal. Když se paní úřednice ohlásila do telefonu, polil mě studený pot. Hrozně jsem se lekla, co za strašlivou chybu jsem určitě spáchala, ale paní mě hned uklidnila, že jsem jen zapomněla přiložit jednu přílohu a společně jsme se během chvilky domluvily, jak problém vyřeším.

V dalších letech už to bylo čím dál jednodušší a mnohem rychlejší, postupně jsem nabírala zkušenosti a získávala potřebnou jistotu. A dnes mám vytvořený funkční systém, díky kterému mě vyplňování daňového přiznání baví.

Je mi jasné, že některým z vás způsobuje daňové přiznání mírný stres. Ale nezoufejte, mám pro vás několik praktických rad, jak si můžete vyplňování usnadnit.

1) připravte si všechny potřebné podklady předem a včas

Jakmile už se pustíte do vyplňování přiznání, je lepší udělat to najednou. Je otravné konečně začít a po pár minutách muset práci přerušit, protože zjistíte, že vám chybí některý podklad. V lepším případě strávíte hledáním hodinu, v horším musíte požádat některou organizaci a čekat třeba pár dní. A pak se další týden přemlouváte, abyste si k tomu zase sedli… ;-)

Navíc z vlastní zkušenosti vím, že čím častěji tuto činnost přerušíte, tím se významně zvyšuje riziko chyby a doba strávená nad přiznáním se mnohonásobně prodlužuje. Buď máte potřebu celé přiznání znovu překontrolovávat, nebo naopak něco vyplnit zapomenete, protože si myslíte, že už jste to předtím udělali.

Jak už jsem psala, sama používám odškrtávací seznam, díky kterému si připravím všechny potřebné podklady předem, a pak mi jde vyplnění přiznání velice snadno. A pro vás jsem připravila checklist přímo na míru, který si můžete zdarma stáhnout tady.

2) najděte si kvalitní zdroj informací

K vyplňování daňového přiznání nutně potřebujete informace. Kvalitní informace. Na internetu je takových zdrojů mnoho, bohužel ne všechny jsou aktuální, přehledné a srozumitelné. Pomoci by vám mohl eBook Daň z příjmů pro živnostníky, díky kterému vyplníte přiznání snadno a s jistotou.

3) vyhraďte si dostatek času

Počítejte s tím, že vyplnění přiznání zabere určitý čas. Záleží na náročnosti a množství podkladů, každopádně to není otázka několika minut. Někdy je potřeba věnovat tomu i několik hodin, zvlášť pokud vidíte daňový formulář poprvé v životě. Znovu doporučuji vyplnit přiznání pokud možno najednou, proto si vyhraďte dostatek času a také prostor, kde vás nebude nikdo rušit.

Přeji všem, ať vám jde vyplňování přiznání snadno a s lehkostí.

"Specializuji se na účetnictví a daně. Ráda pomáhám začínajícím podnikatelům zorientovat se v povinnostech vůči státu a učím je vést přehledné účetnictví, aby mohli být v klidu, že mají své daně v pořádku a pod kontrolou." Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou online kurzu Měj své účetnictví v pořádku, kde učím, jak si vést účetnictví snadno a bez stresu.