Opravdu (ne)potřebujete na začátku podnikání účetní?

Ať už se na tuto otázku zeptáte kohokoliv ve vašem podnikatelském okolí, vždy se najdou dva tábory. Ti opatrnější vám účetní rozhodně doporučují a ti sebevědomí nad tím mávnou rukou s tím, že tohle přece zvládne každý. Ale jak se rozhodnout? Povím vám výhody a nevýhody a určitě brzy budete mít jasno :-)

Tábor opatrných

Do této skupiny patří všichni

  • kdo potřebují mít věci v pořádku, a proto se obrátí na odborníka
  • kdo se chtějí soustředit hlavně na své podnikání a né studovat stále se měnící zákony a postupy
  • kdo si zkusili dělat účetnictví sami na vlastní pěst, ale postupně se v tom utápěli
  • kdo při hledání potřebných informací ztrácejí hlavu a vidí černě

Nechci tady vyzdvihovat důležitost mojí práce, ale osobně bych se jako začátečník k této variantě přikláněla. Je taaak pohodlné mít někoho, kdo mi poradí, jak neznámé věci dělat správně. Kdykoliv se pouštím do nějaké nové činnosti, vždycky se nejdříve snažím zjistit si o daném tématu co nejvíc.

Ale dost často narazím. Na jedno téma jsou mraky webovek, ale ne vždy se informace shodují, někdy si i úplně protiřečí. Nebo prostě jen nemluví mým jazykem.

Nedávno jsme si domů pořídili králíčka. Je to můj první chlupáč, tak jsem usedla k internetu a hledala, co všechno potřebuje ke spokojenému životu. Krásných stránek jsem našla dost, ale na spoustu mých otázek jsem odpověď nenašla, ať jsem hledala sebevíc. Takže při první návštěvě na veterině jsem paní doktorku zavalila hromadou dotazů a měla jsem hned jasno.

Můj kamarád

Tábor sebevědomých

A sem patří

  • opravdu šikovní jedinci, kteří na co sáhnou, to se jim daří (máte můj obrovský obdiv)
  • lidé s podobným zaměřením, kterým práce s čísly není neznámá
  • flegmatici, kteří to účetnictví prostě nějak udělají, a snad to bude správně
  • sebevědomí neználci, pro které je to přece brnkačka

Tuto skupinu chápu. Taky mám hodně dobrý pocit, když se naučím něco nového, někam se posunu, něco zvládnu sama. Jenže né vždy je to tak jednoduché, jak to zpočátku vypadá a často si říkám, proč jsem se jen do toho pouštěla sama. Kdybych se alespoň poradila, ušetřila bych si spoustu času a zbytečných nervů. Ale samozřejmě každý odborník něco stojí a je jasné, že na začátku podnikání není peněz nazbyt.

Vzpomínám na mého tátu, který byl celý život zaměstnancem a pak, tuším kolem padesátky, začal podnikat. Nebylo to nic velkého ani složitého, jednoduchý nákup a prodej, pár nákupních faktur a denní tržby. Takže neznale usoudil, že na tom účetnictví není nic složitého, že to samozřejmě zvládne sám. Úplně sám.

Já v té době zrovna byla na střední, kde bylo účetnictví jako jeden z hlavních předmětů, ale k tátovu účetnictví jsem se nesměla ani přiblížit. On přece nejlépe ví, jak to dělat správně. Až do chvíle, než přišlo na daňové přiznání. Najednou by nějakou tu radu uvítal.

Hrůza mě jímala, když jsem to jeho slavné účetnictví uviděla. Nesouhlasila mu pokladna ani banka, jednotlivé účetní položky byly zařazeny do špatných sloupečků (tenkrát se to nazývalo jednoduché účetnictví). Z toho se přiznání prostě udělat nedalo, ani kdybych se rozkrájela. Takže bylo nutné to předělat, celý rok znovu a lépe.

Co bych vám doporučila já?

Ráda hledám ideální řešení, nejlepší poměr výkon/cena. Pokud stále ještě nevíte, zda účetní potřebujete, za sebe vám doporučím takové elegantní řešení. Objednejte si konzultaci.

Připravte si dotazy na všechno, co je vám nejasné. Zkušená účetní vám vše objasní, poradí s účetní evidencí a doporučí nejvhodnější způsob zdanění příjmů. Konzultace vás finančně nezruinuje, pohybuje se v řádech několika stovek korun a vy díky tomu získáte pocit jistoty a klidu. Je fajn mít po ruce odborníka, na kterého se můžete v případě potřeby obrátit.

A pokud zjistíte, že celé účetnictví je nad vaše možnosti, ať už mentální nebo časové, šikovná účetní se vás jistě ráda ujme.

"Specializuji se na účetnictví a daně. Ráda pomáhám začínajícím podnikatelům zorientovat se v povinnostech vůči státu a učím je vést přehledné účetnictví, aby mohli být v klidu, že mají své daně v pořádku a pod kontrolou." Můj příběh si přečtěte zde >>
Jsem autorkou online kurzu Měj své účetnictví v pořádku, kde učím, jak si vést účetnictví snadno a bez stresu.