Rozhodli jste se, že začnete podnikat? Tak to vám gratuluji. A teď hurá na živnostenský úřad. Chcete vědět, jak to tam probíhá a co si vzít s sebou? Pak je tento článek přesně pro vás.
Máme tři druhy ohlašovacích živností – řemeslné, vázané a volné. Vaším prvním úkolem bude zjistit, do jaké kategorie patříte.
1) živnost řemeslná: jak již název napovídá, sem patří klasická řemeslná činnost. Abyste dostali živnostenské oprávnění, musíte mít potřebné vzdělání nebo praxi.
2) živnost vázaná: zjednodušeně se jedná o odborné služby. Zde také musíte doložit vzdělání a často musíte mít zároveň i několik let praxe.
3) živnost volná: sem patří většina ostatních činností. K této živnosti nedokládáte nic, může ji mít úplně každý.
V téměř každém okresním městě najdete Městský úřad a v něm živnostenský úřad. Konkrétní adresy najdete zde. Vyberte si kterýkoliv. Nemusíte jezdit přes půl republiky, pokud máte trvalé bydliště někde jinde. Ideální je se tam předem objednat, abyste zbytečně nečekali, někde to dokonce vyžadují.
Rozhodně nezapomeňte na občanský průkaz a 1000 Kč na správní poplatek za založení živnosti. V případě řemeslné nebo vázané živnosti budete potřebovat ještě doklad o vzdělání, často je nutné doložit i délku praxe (např. pracovní smlouvou + její případné ukončení).
Pokud budete podnikat jinde než je vaše trvalé bydliště (např. si pronajímáte prostor pro vaše služby nebo obchod), pak musíte mít s sebou ještě výpis z katastru nemovitostí (jestliže nemovitost je vaše) nebo nájemní smlouvu nebo souhlas vlastníka nemovitosti.
Teď už víte, co všechno musíte mít připravené a můžete vyrazit na nejbližší živnostenský úřad. Paní úřednice si od vás převezme potřebné doklady a položí několik běžných otázek.
Od kdy chcete začít podnikat?
Vyberte si datum, od kterého chcete začít. Někdo potřebuje mít živnostenské oprávnění hned, jinému se hodí začít třeba až od prvního následujícího měsíce.
O jaké živnosti žádáte?
Ta základní živnost je určitě jasná. Ale vy si můžete zažádat také o další živnosti, které by se vám mohly hodit někdy v budoucnu. Doporučuji si předem projít seznam všech volných živností, abyste je nemuseli v rychlosti vymýšlet na úřadě.
Bude podnikání na hlavní nebo vedlejší činnost?
To je záludná otázka. :-) Zkusím na ni zjednodušeně odpovědět. Jste zaměstnanec, maminka na mateřské nebo student a vaše podnikání je spíše přivýdělek? Pak je vaše činnost vedlejší. A pokud jdete do podnikání na plno, zvolte činnost hlavní.
Chcete přihlásit na ostatní úřady?
Ano, ano, ano. Jako začínající podnikatel máte povinnost se zároveň zaregistrovat také na zdravotní pojišťovně, na sociálce a na finančním úřadě. Ale kdo by to všechno obíhal, když stačí požádat paní za přepážkou, aby to udělala za vás? No není to geniální? :)
Kde bude vaše místo podnikání?
Potřebujete k vašemu podnikání speciální prostor (prodejna, salon)? Tak uvedete adresu provozovny. Ale jestli se vás nic takového netýká a doporučím vám zadat, že sídlo podnikání je shodné s trvalým bydlištěm. To se vám skvěle hodí, když se třeba jednou budete stěhovat. V tomto případě byste nemuseli na úřadě hlásit změnu adresy.
Teď už jen zbývá zaplatit správní poplatek na pokladně a je hotovo. :) Za pár dní vám poštou přijde Výpis z živnostenského rejstříku (nahrazuje dřívější živnostenský list) a je z vás podnikatel. Asi do 14 dní dostanete poštou také potvrzení registrace na zdravotní a sociální pojištění a zhruba do měsíce vám pošle finanční úřad Rozhodnutí o registraci s přiděleným DIČ.