Stále častěji se mě klienti ptají, zda je lepší podnikat jako OSVČ nebo založit s.r.o. Proč tolik začínajících podnikatelů přemýšlí také nad variantou s.r.o.? Protože každá mince má dvě strany. Také jsem nad tím na začátku podnikání hodně přemýšlela a v závěru článku vám prozradím, jak jsem se rozhodovala já.
OSVČ
Založit si živnost je dnes velmi jednoduché. Stačí zajít na živnostenský úřad, vyplnit žádost a zaplatit správní poplatek 1.000 Kč. Během pár dní dostanete IČO a můžete začít podnikat.
S.R.O.
Od založení s.r.o. mnohé odrazuje náročnost celého procesu a vyšší cena. Pokud se rozhodnete pro nové s.r.o., máte dvě možnosti. První možností je oslovit notáře, který vám připraví potřebné právní dokumenty a pomůže se zápisem do obchodního rejstříku. Tato služba se pohybuje okolo 10 tisíc korun (včetně správních poplatků za založení).
A pak je tu ještě možnost druhá, nechat si založit s.r.o. na zakázku. To znamená, že si vyberete firmu, která vás ve všech úkonech na základě plné moci zastoupí, a vy se nemusíte vůbec o nic starat. Je to pohodlné a cena v podstatě stejná, také okolo 10 tisíc korun.
V obou případech máte firmu založenou do měsíce, často i mnohem dříve.
OSVČ
Obrovskou nevýhodou OSVČ je to, že za případné škody ručí celým svým majetkem.
S.R.O.
V s.r.o. je to jiné, zde ručíte pouze do výše vašeho nesplaceného vkladu. V praxi to znamená, že při založení firmy si určíte, jakou hodnotu bude mít vaše firma, tzv. základní kapitál. Ze zákona je minimální částka 1 Kč, ale běžné je rozmezí 1.000 Kč až 100.000 Kč. Tuto částku musíte vložit na bankovní účet firmy.
OSVČ
Podnikatel má v tomto ohledu úplně volnou ruku. Sám si vybere, zda bude evidovat pouze své příjmy a ke zdanění použije výdaje procentem (paušálem). Také může vést daňovou evidenci nebo rovnou účetnictví. A nově má možnost využít paušální daň.
S.R.O.
Společnost musí ze zákona vést účetnictví, což znamená domluvit se s šikovnou účetní.
OSVČ
Potřebujete ihned peníze? Žádný problém. :-) Tady je to skutečně snadné, OSVČ mohou s vydělanými penězi nakládat dle své potřeby.
S.R.O.
Zde je to trochu komplikovanější. Jako společník (majitel) firmy si bohužel nemůžete jen tak vybrat žádné peníze. Nejdříve musí skončit účetní rok, udělá se účetní závěrka, na základě které se zjistí výše zisku a teprve poté se rozhodne, jak se zisk rozdělí. Až teď přichází na řadu vyplacení.
OSVČ
Výhodou OSVČ je nižší daňová sazba 15 % a možnost uplatnit si slevy na dani.
S.R.O.
Sazba pro daň z příjmů je 19 %. Nutno ale dodat, že v účetnictví jsou určité možnosti, jak zisk optimalizovat.
OSVČ
Podnikatel má až na výjimky povinnost odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění.
S.R.O.
Pokud společnost nemá zaměstnance, pak se jí zdravotní a sociální pojištění netýká.
Zde jen otázka k zamyšlení. Pro některý typ podnikání je významné vystupovat jako obchodní společnost, záleží na vašem oboru a klientech. Pokud jsem například kadeřnice a mými zákaznicemi jsou hlavně maminky na mateřské, pak není třeba zakládat společnost. Naopak, zde může být žádoucí osobní kamarádský přístup. Ale může nastat úplně opačná situace – mám velký sen vybudovat úžasné kadeřnictví pro VIP klientky. V tomto případě bych neváhala ani chvilku a zvolila s.r.o.
Podmínkou pro získání živnosti na účetnictví je 5 let praxe v oboru. Proto jsem se hned po škole nechala zaměstnat, abych získala nutné zkušenosti a potřebnou praxi. Po uplynutí 5 let byla jedna věc jasná, musím začít podnikat! A přišlo na řadu rozhodování a zvažování všech pro a proti.
V té době jsem měla největší zkušenosti s účtováním obchodních firem. Dalo se předpokládat, že moji klienti budou také z této oblasti a dají přednost účetní firmě před paní s živnostenským listem. Takže vyhrálo založení s.r.o.
Jenže jak šel čas, tak z s.r.o. se stalo plátce DPH a začali se mi čím dál víc ozývat klienti podnikající na OSVČ (neplátci DPH). A pro tyto klienty byla účetní firma spíše překážkou. Někteří se báli vysokých cen (přece když je to firma), neosobního přístupu (bůhví, koho mi jako účetní přidělí, nemůžu si sám vybrat). A pak se jim to z pohledu faktury zahrnující i DPH opravdu nevyplácelo. Situace si žádala řešení, proto jsem se nakonec stala ještě i OSVČ.
Když se mě klienti ptají, co jim doporučím, jestli OSVČ nebo s.r.o., vždycky jim vyjmenuji všechna pro a proti. Obvykle dojdeme k závěru, že nejdříve začnou jako OSVČ, a později si v případě zájmu založí s.r.o. Já to udělala úplně obráceně. :-D Což rozhodně nebyla chyba, jen tím chci říct, že neexistuje univerzální návod pro všechny.
Chcete se poradit, jaké je nejvhodnější řešení právě pro vás? Objednejte si konzultaci a společně na to přijdeme.